Pokéron – Petr “Špek” Slanina – Klokočí, Český Ráj

0
3980
views

Jak to vypadá, když se rozhodneš dělat prvovýstup se samojištěním? Podívej se na legendrárního Petra “Špeka” Slaninu při prvovýstupu se samojistítkem v jeho domácí oblasti Klokočí v Českém Ráji. Vznikl tak opravdu zajímavý příběh cesty Pokéron VIIIb/c na věž Strašidlo. Účinkuje též Martin “Magnusek” Klonfar, jako prvopřelezce cesty.

Špek patří k nejplodnějším a taky nejobávanějším (díky těžkým a hůře odjištěným) prvovýstupcům na pískovcových skalách v ČR.
Zajímavý je i styl prvovýstupu, kdy Petr díky občasné absenci spolulezce je nucen dělat “prváče” se samojistítkem. Často si tak rozdělá přes den několik kruhů nebo zavrtáváků, které v noci při svitu čelovky lepí, aby ušetřil denní čas.

Klukům z Hanibalu vyprávěl, jak to funguje:
“Jeho verze samojistidla funguje tak, že pokud chce lézt nahoru, musí jistidlem protáhnout vždy kousek lana, o ten popoleze výš atd. Pokud doleze do těžkého místa, kde nebude mít prostor na povolování, povolí si víc lana pod těžkým místem a potom prostě buď spadne víc, nebo obtíže překoná. Když spadne, lano se v jistidle zasekne a pád je zachycen v posledním postupovém jištění, bez prokluzu, do tvrda.

Tímhle stylem má prvovýstupy až do obtížnosti X (včetně). Stalo se, že se mu jistidlo zaseklo během lezení, takže dál nahoru nemohl a pod ním byly nevratné kroky, takže musel skočit. Taky se kolikrát stalo, že si povolil málo, nebo moc… Než se s tím naučil, muselo to bolet…”

Celý článek najdeš na stránkách Hanibalu.
Natočil: Hanibal
  • Napsat komentář